دفتر امور اجتماعی و فرهنگی

رفع آسيب‌هاي موجود در جامعه با کمک سازمان‌هاي مردم نهاد

کد خبر: 179474 تاریخ انتشار: 1401/08/05 15:46:20
نمایش: 549
اخبار
مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري چهارمحال و بختياري گفت: سازمان‌هاي مردم‌نهاد و اعضاي آن متشکل از افراد دلسوز جامعه که دل در گرو کشور و نظام داشته، هستند که براي رفع مشکلات و آسيب‌هاي موجود در جامعه دور هم جمع و بدون چشم‌داشت فعاليت مي‌کنند.
شهرام خواجوي پنجم آبان‌ماه در دوره آموزشي آشنايي با سامانه ثبت شرکت‌ها براي سازمان‌هاي مردم‌نهاد چهارمحال و بختياري با اشاره به اينکه نقش سازمان‌هاي مردم‌نهاد در جامعه قابل کتمان نيست، اظهار کرد: باور دولت بر اين است که مي‌توان با همکاري اين سازمان‌ها، تشکل‌هاي مردمي و گروه‌هاي جهادي کارهاي دشوار را انجام داد که خوشبختانه اين سمن‌ها در راستاي ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي و توسعه اجتماعي گام برمي‌دارند.
 

مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري چهارمحال و بختياري افزود: سازمان‌هاي مردم‌نهاد و اعضاي آن متشکل از افراد دلسوز جامعه که دل در گرو کشور و نظام داشته، هستند که براي رفع مشکلات و آسيب‌هاي موجود در جامعه دور هم جمع و بدون چشم‌داشت فعاليت مي‌کنند.
 

خواجوي غير دولتي و غيرسياسي بودن را از ويژگي‌هاي سازمان‌هاي مردم نهاد عنوان کرد و گفت: اين سازمان‌ها ظرفيت بسيار خوبي در جامعه هستند که اميد است دولت از آن‌ها حمايت کند، از طرفي توانمندسازي يکي از مباحث حمايتي استانداري بوده که چهارمين دوره آموزشي و توانمندسازي سازمان‌هاي مردم نهاد که زيرمجموعه استانداري و فرمانداري سراسر استان هستند برگزار شد.
 

مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري چهارمحال و بختياري شناخت صحيح نسبت به جامعه هدف، مطالبه‌گري از مديران دستگاه‌هاي اجرايي به منظور تحرک‌، نشاط و شادابي دستگاه‌ها، استفاده از ظرفيت نخبگان جامعه و فعالان فرهنگي و اجتماعي براي توانمندسازي سازمان‌هاي مردم نهاد ضروري دانست و يادآور شد: بايد اين سازمان‌ها  در اين راستا گام بردارند.
 

خواجوي اضافه کرد: اين دوره براي بيش از ۱۰۰ سازمان مردم نهاد برگزار شد، يکي از مشکلات آن‌ها در بحث ثبت سازمان‌هاي مردم‌نهاد در اداره‌کل ثبت اسناد و املاک است، به طوري‌که بايد از طريق ورود به سامانه ثبت شرکت‌ها اطلاعات موردنياز را بارگزاري کنند، در آسيب‌شناسي‌هاي صورت گرفته برخي از آن‌ها در اين فضا مشکل و نياز به آموزش داشتند.
 

وي ادامه داد: همچنين در برخي موارد متحمل هزينه‌هايي مي‌شوند که براي جلوگيري از صرف هزينه‌هاي اضافي براي توانمندي نيازمند آموزش بودند، تعدادي از افراد شرکت‌کننده در اين دوره در حال ثبت سمن به منظور انجام درخواست و کارهاي نهايي و تعدادي در مرحله تمديد قرار داشته که برگزاري اين دوره به انجام فرآيند سريع ثبت سمن‌ها و کسب مجوز قانوني کمک مي‌کند.
 

مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري چهارمحال و بختياري در خصوص سازمان‌هاي مردم نهاد در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي موجود در جامعه، تصريح کرد: اين سازمان‌ها در ميان مردم بوده و مي‌توانند آسيب‌هاي اجتماعي، نواقص و مشکلاتي که در جامعه وجود دارد را بهتر از ديگران شناسايي کنند، از طرفي انگيزه‌ها و تخصص‌هايي که در زمينه‌هاي مختلف داشته به آن‌ها کمک مي‌کند تا بتوانند آسيب‌هاي جامعه را شناسايي کنند.
 

خواجوي با اشاره به اينکه درآمد اين سازمان‌ها از کمک‌هاي خيرين و ... اداره مي‌شود، خاطرنشان کرد: در سال‌هاي اخير اعتبارات ما در اين زمينه محدود بوده، بنابراين اگر در حوزه کاهش آسيب‌هاي اجتماعي اعتباراتي ابلاغ شود تا بتوان از مشارکت اين سازمان‌ها در اجراي برنامه‌ها به منظور شناخت مناسب از فضاي عمومي جامعه استفاده شود، قطعا مي‌توان برنامه بهتري ارائه داد که اميد است بتوانيم در اين راستا گام برداريم.

افزودن دیدگاه


ایجاد کننده صفحه : مدیر سایت | تاریخ آخرین ویرایش : 1401/09/13